środa, 12 grudnia 2012

Dom bez kasy???


Ile kosztuje budowa domu? Ok. 250 tysięcy. I to jest takie minimum. Ale może niekoniecznie? Wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyjemy, ot co!
Otóż latem zainteresowałam się tematyką budowania domów ze słomy i gliny. Ale po co i na co? Pewnie jakieś rozwalające się rudery, pewnie to łatwopalne i spłynie z pierwszym deszczem... Otóż nie. Okazuje się, że domy ze słomy to całkiem przyjemnie wyglądające, dobrze izolujące budynki, nie bardziej łatwopalne od tych z cegły. I odpowiednio zabezpieczone są odporne na wilgoć, a słoma i glina jest o wiele trwalsza od dajmy na to ytonga.

Poniżej przykład pięknej budowli:
Fot. Fundacja Earth hands & houses

Praktycznie można sobie zaprojektować każdą budowlę jaką się chce i zbudować ją tak, że sąsiedzi się nie połapią, że jest ze słomy. No i przede wszystkim koszt budiwy we własnym zakresie jest niewielki. Bowiem jako materiałów potrzebujemy przede wszystkim: kostek słomy, które można pozyskać lokalnie od rolnika, gliny, którą można sobie wykopać (po sprawdzeniu jej jakości oczywiście), kilka sosnowych żerdzi oraz materiały (np. drewno) do wykonania dachu. Doliczając drzwi i okna i skromne wykończenie powinniśmy się zmieścić w granicach 100 tys. zł. Robi wrażenie?

Fot. biobudownictwo.org

W dodatku, jeśliby wykorzystać wszystkie ekologiczne nowinki i pokusić się o samodzielne wykonanie ogrzewania (np. z kompostu), oczyszczalni ścieków (z roślin) czy też baterii słonecznej, uzyskamy dom ekologiczny, ekonomiczny, który wpisze się w wymogi budownictwa pasywnego. Dom będzie na siebie pracował i w ciągu 4-5 lat zwrócą się nam i tak skromne koszty jego budowy, a my będziemy musieli tylko dokonywać bieżących napraw, coś zasadzić, czasem podsypać nawóz... ech, co za życie!

Zainteresowanych tematem odsyłam do stron:
www.strawbale.pl
www.biobudownictwo.org
www.cohabitat.net

Poniżej linki do warsztatów i szkoleń:
Bezpłatny kurs internetowy
Warsztaty na prawdziwej budowie
Warsztaty Zrób To Sam
Webinarium Zrób To Sam

8 komentarzy:

  1. To jakiś cud!Dom będzie na mnie pracował!!! Ależ Ci Polacy są durni! Każdy niech wybuduje sobie taki dom i będziemy żyć jak w raju! Nic nie będziemy robić, tylko czekać aż ten dom na nas zarobi!

    OdpowiedzUsuń
  2. Napisałam, że dom będzie na siebie pracował. Co oznacza, że inwestycja w niego zwróci się po jakimś czasie. Niestety nie trafiłam na projekt domu, który pracuje na właściciela i zapewnia mu byt. Chyba że zainwestuje się w lokal do wynajęcia - i nie musi on być ze słomy ani z gliny. Ale to chyba temat na innego bloga :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Juz lepiej wziac kredyt i pobawic sie w budowe normalnej nieruchomosci

    OdpowiedzUsuń
  4. To jest absolutna rewelacja, takie domy... Chciałbym osobiście w takim mieszkać, bo nie dość że żyje w zgodzie z naturą to jeszcze po tak niskich kosztać. Rewelcja :) Taka budowa domów staje sie chyba coraz bardziej modna :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak dla mnie to chyba nie chciałabym mieszkać w takim domu. Jednak budowanie domów https://motobudowa.pl musi mieć swoje ręce i nogi i spełniać wymogi budowlane, a nie być zwykłą samowolą.

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie zawsze warto szukać tańszych rozwiązań. Zamiast na przykład kupować drożej w marketach budowlanych lepiej zamawiać w sklepach internetowych https://www.interblue.pl/gniazda-wlaczniki-i-akcesoria/wylaczniki-i-wlaczniki/wylaczniki-schodowe/ - tu akurat dostępny jest wszelki osprzęt elektryczny

    OdpowiedzUsuń
  7. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń